Piemiņas pasākumi Daugavpils Vienības pamatskolā, 1949. gada 25. marta deportāciju piemiņai

Daugavpils Vienības pamatskolā 2025. gada 25. martā notika īpaši pasākumi, lai pieminētu 1949. gada 25. marta deportācijas upurus. Šie pasākumi bija veltīti tiem, kuri cieta no padomju varas represijām, un tie kalpoja kā atgādinājums par šo traģisko notikumu, kas joprojām atstāj dziļas pēdas Latvijas vēsturē.

Piemiņas diena sākās ar piemiņas brīdi pie pieminekļa nevainīgajiem komunistiskā terora upuriem ar emocionālu dialogu, kuru skolas Parlamenta prezidente un viceprezidente sagatavoja, lai godinātu klātesošos represētos.. Viņas runāja par deportāciju nozīmi Latvijas vēsturē, pieminot, cik svarīgi ir atcerēties šos notikumus, lai novērstu līdzīgas traģēdijas nākotnē. Skolēniem tika uzsvērts, ka, lai gan šie notikumi bija sāpīgi un smagi, piemiņa par tiem ir nepieciešama, lai saglabātu mūsu vēstures mantojumu un godinātu visu to cilvēku atmiņu, kuri tika izsisti no savām mājām un deportēti uz Sibīriju.

Turpinot piemiņas dienas aktivitātes, skolā tika organizētas vairākas interesantas un izglītojošas nodarbības, kas ļāva skolēniem dziļāk izprast deportāciju sekas un to ietekmi uz Latvijas sabiedrību. Viens no pasākumiem bija “Plakāts atmiņu stāsts”, kur skolēni veidoja plakātus, kuros attēloja gan ģimenes, kas cieta no deportācijām, gan arī vēstures ainas no tā laika. Šie plakāti kļuva par nozīmīgu māksliniecisku izpausmi, kurā skolēni varēja radoši attēlot vēsturi, vienlaikus pieminot tos, kuru dzīves tika iznīcinātas.

“Klusais telefons deportēto dzīvesstāsti” bija vēl viena aktivitāte, kas palīdzēja skolēniem saprast deportāciju personisko pusi. Katrs dalībnieks uzsāka stāstu, kuru tad nododot tālāk, izmainīja vai papildināja, līdz tas nonāca līdz pēdējam dalībniekam. Šī spēle simbolizēja to, kā informācija tiek sagrozīta un mainīta laika gaitā, tomēr katra stāsta būtība paliek nemainīga. Tā ļāva skolēniem labāk izjust deportāciju personisko un emocionālo ietekmi.

Piemiņas dienas laikā arī norisinājās Kahoot viktorīna, kas bija veltīta Latvijas vēstures un deportāciju tēmai. Skolēni, izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, varēja pārbaudīt savas zināšanas par šiem svarīgajiem vēstures notikumiem, kā arī uzzināt daudz jauna par deportāciju vēsturi, kas vēl vairāk veicināja izpratni par šiem notikumiem.

Īpaši aizkustinoša bija “Vilciens ar stāstiem” aktivitāte. Skolēni bija sagatavojuši nelielus stāstus par deportētajiem cilvēkiem, un katrs stāsts tika “iekļauts” simboliskajā vilcienā, kas tika izveidots skolā. Šī aktivitāte deva iespēju skolēniem veidot empātiju un izpratni par to, kādas emocionālas un fiziskas grūtības bija jāiztur tiem, kuru dzīves tika iznīcinātas ar šiem masveida pārvietojumiem.

Piemiņas pasākumu noslēgumā, 27. martā, skolā tika organizēts kvests, kur skolēni piedalījās trijās stacijās: “Slepenais vārds”, “Maizes vērtība”, un “Ceļš nezināmajā”. Katra stacija bija saistīta ar deportāciju tēmu un ļāva dalībniekiem labāk izprast to, kādi izaicinājumi bija jāpieņem tiem, kuri piedzīvoja deportācijas. Stacijā “Slepenais vārds” skolēni meklēja atslēgas vārdus, kas palīdzēja saprast deportācijas politisko un sociālo nozīmi. Stacijā “Maizes vērtība” dalībnieki atklāja, kādi materiālie apstākļi un pārtikas trūkums bija jāpārdzīvo deportētiem cilvēkiem. Stacija “Ceļš nezināmajā” atgādināja par ceļojumu uz nezināmām zemēm, kur deportētie cilvēki tika izsisti no savām mājām, nesaprotot, kur un kā viņi dzīvos nākotnē.

Visas šīs aktivitātes kalpoja kā piemiņas zīme tiem, kuri tika deportēti, un kā instruments, lai mūsdienu jaunā paaudze saprastu un atcerētos šos notikumus. Piemiņas pasākumi Daugavpils Vienības pamatskolā ļāva skolēniem ne tikai iemācīties par 1949. gada deportācijām, bet arī izjust to smagumu un nozīmi Latvijas tautas vēsturē.

Īpašs paldies aktivitāšu vadīšanā un gatavošanā skolas parlamenta viceprezidentei Ksenijai Jermalovičai un prezidentei Samantai Vingrei, kā arī aktīvajiem parlamentāriešiem.

Rakstu sagatavoja direktores vietniece izglītības jomā
Biruta Ivanova

Informācija mājaslapā ievietota – 04.04.2025